Specjalizujemy się w leczeniu dysfunkcji w obszarze głowy i szyi ze szczególnym uwzględnieniem powiązań czynnościowych stawu skroniowo-żuchwowego, okluzji i odcinka szyjnego kręgosłupa. Swoim spojrzeniem obejmujemy całą postawę pacjenta, jak również pracujemy z wzorcami reagowania na stres.

Organizujemy kursy prof. Mariano Rocabado, nieocenionego specjalisty zajmującego się od 50 lat leczeniem dysfunkcji szyjno-głowowych ze szczególnym uwzględnieniem stawów skroniowo-żuchwowych.

Wspomagamy leczenie ortodontyczne na każdym etapie leczenia.

Szukamy powiązań dysfunkcji aparatu mowy z innymi częściami narządu ruchu.

Jesteśmy w ścisłej współpracy zarówno z lekarzami, jak i z logopedami.

Prowadzimy własne szkolenia z zakresu terapii manualnej jamy ustnej dla lekarzy, fizjoterapeutów i logopedów.

Wystąpienia naukowe:

2016 VII Międzynarodowa Konferencja Naukowa Polskiego Towarzystwa Terapii Manualnej w Modelu Holistycznym. “Postępowanie w dysfunkcjach języka z punktu widzenia terapeuty manualnego”, mgr Beata Kaczmarek, mgr Łukasz Kaczmarek

2016 Ogólnopolska Konferencja Naukowa Diagnoza i terapia w działaniach logopedy i terapeuty jako obszar interdyscyplinarnej współpracy. Konteksty medyczne, lingwistyczne, psychologiczne i pedagogiczne. Wyższa Szkoła Pedagogiczna im. Janusza Korczaka w Warszawie. “Sprzężone zaburzenia w rejonie układu ustno-twarzowego. Zasady współpracy w zespole terapeutycznym: ortodonta – logopeda –fizjoterapeuta”. mgr Agnieszka Borowiec (Laboratorium Mowy), dr Natasza Iracka (Specjalistyczny Gabinet Ortodontyczny Orthos), mgr Beata Kaczmarek , mgr Łukasz Kaczmarek (Centrum Rehabilitacji HOLIMEDICA)

 

STAW SKRONIOWO-ŻUCHWOWY I JEGO DYSFUNKCJE

[lightbox thumb=”http://holimedica.pl/wp-content/uploads/2016/03/tmj1a-280×180.jpg” full=”http://holimedica.pl/wp-content/uploads/2016/03/tmj1a.jpg” title=”An image” /]

BUDOWA STAWU SKRONIOWO-ŻUCHWOWEGO

Staw skroniowo-żuchwowy stanowi jedyne ruchome połączenie żuchwy z czaszką. Żuchwa łączy się poprzez swoje głowy z kośćmi skroniowymi tworząc połączenia stawowe. Wewnątrz tego połączenia znajduje się dysk (krążek stawowy) potrzebny do płynnej pracy stawu. Krążek jest zrośnięty z torebką stawową, która z kolei tworzy ochronną kapsułę dla stawu zapewniającą zminimalizowanie tarcia na powierzchniach stawowych.
Krążek dzieli staw na 2 stawy: górny i dolny.
W stawie możliwe są ruchy:
– obniżania i unoszenia żuchwy
– wysuwania i cofania
– ruchów bocznych (np. podczas jedzenia)

OBJAWY WSKAZUJĄCE NA DYSFUNKCJE STAWU SKRONIOWO-ŻUCHWOWEGO:

– ból w trakcie jedzenia, ziewania, mówienia
– problemy z otwieraniem jamy ustnej
– uczucie zaciskania zębów
– zgrzytanie (bruksizm)
– uczucie przeskakiwania lub chrobotania w obrębie żuchwy
– bóle promieniujące w obrębie twarzy, głowy, szyi
– problemy z koncentracją
– chroniczne zmęczenie

BRUKSIZM

Objawami bruksizmu są: zgrzytanie , tarcie czy też zaciskanie zębów. Może pojawiać się w dzień lub w nocy, możecie być go świadomi lub nie. Do końca nieznana jest jego przyczyna, jednak obserwacje potwierdzają hipotezę o istotnej roli stresu jako czynnika wywołującego nadmierne napięcie mięśni żujących, a tym samym uszkadzane są powierzchnie zębów. Charakterystyczne jest to, że pomimo dbania o zęby, osoby z bruksizmem szybko je tracą. Dochodzi do uszkodzenia aparatu zawieszeniowego i pojawia się ich nadmierna ruchomość. Objawy bruksizmu możemy leczyć ! Pamiętajcie o tym!